poniedziałek, 19 marca 2018

Warsztaty terenowe


11.03.2018
Kuźnia Alchemiczna - warsztaty terenowe: Poznajemy skały formacji strońskiej,
czyli nieco wiedzy o tym jakie skały spotykamy na naszych spacerach 
w okolicy Kątów Bystrzyckich k. Lądka-ZdrojuPonieważ pogoda była piękna, to i miło się wędrowało...
Pierwsze skałki na naszej trasie, w tzw. Bukowym Lasku. Tutaj uczestnicy mogli dowiedzieć się jak powstały skały metamorficzne i skąd wzięły się na naszym terenie.


Odsłaniające się tutaj skały to łupki łyszczykowe, najczęściej spotykane skały wśród formacji strońskiej. W obrębie łupków widoczne są żyłki i wydzielenia syngenetycznego kwarcu.Można było też spotkać okazy kwarcu żyłowego - pochodzenia hydrotermalnego.


Kolejnym punktem na naszej trasie były liczne odsłonięcia na szczycie góry Siniak 660 m n.p.m.
W dawnym łomiku, w południowej części góry, odsłaniają się silnie sfałdowane jasne kwarcyty.


Góra Siniak słynie z pięknych widoków, tutaj jeden z nich, w stronę Czarnej Góry i głównego pasma Krowiarek. W dolinie poniżej znajdują się Kąty Bystrzyckie.


Północny szczyt Siniaka ukazał nam piękne odsłonięcie ciemnoszarych,
wręcz czarnych skał - kwarcytów grafitowych. Skały te są tak silnie przepojone grafitem iż po przełupaniu brudzą palce. Tutaj też widać liczne sfałdowania i żyłki białego kwarcu.Amfibolit - okaz znaleziony w rumoszu skalnym, na zachodnim zboczu góry.

***
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w zajęciach, szczególne pozdrowienia dla dzieciaczków, które dzielnie wędrowały i słuchały pogadanek o skałach.

Wkrótce planujemy kolejne spotkania zajęć terenowych w okolicach Kątów Bystrzyckich, będziemy o tym informować na naszym profilu na FB oraz na FB Kątów.

Prowadzący zajęcia: Piotr Gut, fotografie: Renata Gut

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz